Објавено на од во категоријата Без категорија.

Тагови:

11

Во претходниот пост си поприкажавме малку повеќе за социјалните медиуми и обрнавме внимание на „Фејсбук“ како медиум. Да позборуваме овој пат за помалиот брат, „Инстаграм“ и за моќта на  фотографијата. Велат 1 слика 1.000 зборови, па да видиме, можеби, ја пишувам следната „Војна и мир“ 🙂

Според моето познавање, фотографијата датира од многу одамна, нешто како 19 век, толку одамна. Некој се обидел со триста хемии да добие барем неколку сенки на хартија и успеал. Оттогаш, па наваму – еволуција… Да не должам многу, сакав малку да го објаснам феноменот фотографија и спојката „Инстаграм“ како медиум што ни овозможи да се изнагледаме artsy фотки, а богами и селфиња „capture moments/feelings“ биографии. Се одделија социјалниве мрежи, се диференцираа, ако сакаш фотографија следи го трендот, ете ти „Инстаграм“. Ако порано медиумите споделуваа ставови од лични профили сега споделуваат моменти од личните популарни профили на „Инстаграм“, без да мора да пишат некои детални објаснувања. Медиумските новински агенции преземаат фотографии и од тоа знаат да направат прилично добра сторија. Секако, твојот личен медиум стана и приказ на твоето изразување, твоите ставови, твоите омилени јадења…

Фотографијата е приказна, секогаш има две страни, една на фотографот и таа вашата, како гледач. Некогаш ќе налетате на еден куп скриени пораки од типот „што сакал авторот да каже?“, мислиш Да Винчи ја сликал, а некогаш ќе најдете и минимални, кои, буквално, го опишуваат моментот.

Ова се моите фаворити за 2016 година, а и на пошироката јавност. Дел се преземени од time.comwww.worldpressphoto.org, national geographic и мојот must Instagram to follow профил @boredpanda. Толкувајте ги како сакате 🙂

(Види фотос)

RIO DE JANEIRO, BRAZIL - AUGUST 14: Usain Bolt of Jamaica competes in the Men's 100 meter semifinal on Day 9 of the Rio 2016 Olympic Games at the Olympic Stadium on August 14, 2016 in Rio de Janeiro, Brazil. (Photo by Cameron Spencer/Getty Images) xistwhmjf40lnyakd39a xbiasrdva0bwlfvlburw ueyuyqppdkp8ucehegys Refugees in camp at border of Greece and Macedonia near town of Idomeni. The refugees are being stopped from moving beyond Greece and have been languishing in the rain and the mud and the cold with insufficient food and medical care while sleeping in small tents. by James Nachtwey R_64637-kopia-583b2f3f55d73__880 research-vessel.adapt.885.1 s6cgclgik8u8vjspbdjw Air Force One carrying U.S. President Barack Obama and his family flies over a neighborhood of Havana, Cuba as it approaches the runway to land at Havana's international airport, on March 20, 2016. Louie-oe-Bailey_Photography_Dex_Harry-Potter_018-586fa3aeb3f98__880 L_I-13-589f674ba103c__880 IMG_9288-58a3117a8c757__880 hboavfnmajrop1tnskgs fjguk2n51bm6dzdwagiw tamarin-girl.adapt.470.1

 

Даниел

Дирекција за Маркетинг и Односи со јавност

[{internet}] "фрик" со user friendly профили по социјалниве медиуми и скоро секогаш information hungry.

Напиши коментар

Мора да бидеш најавен за да коментираш. НАЈАВИ СЕ

Напишете коментар