Објавено на од во категоријата TOPSI, Едукација, Општествена одговорност.

Тагови:

20994065_1432218040149437_1992834697872328970_n

Здраво здраво,

Крајот на неделата значи опуштање со ново блогче, па така денес ќе читнете нешто повеќе за еден од многуте awesome настани кои ги организираме.

Tv GIFs - Find & Share on GIPHY

Почеток на школска година или попознато како враќање во клупа, купување на најшарените тетратки, моливчиња и пенкалца во бои. Тоа беше причина да ги поканиме сите ученици, нови првачиња и искусните осмооделенци на забава МУДРОСТИ – РАДОСТИ. Прослава на еден нов почеток каде преку забава и игра се освоија мнооогу вредни подароци.

Секој учесник на влезот добиваше ранче со маичка, bookmarker и примерок од детската илустрирана книга “Книгата што никогаш не беше иста” со што дечињата ќе бидат инспирирани не само за читање туку и за творење. За забавата беа задолжени 5+ Фамилија (омилени на најмaлите), балетската претстава на МОБ “ЛА, ЛА, ЛA..”, Танчерското студио Break a leg прописно не размрдаа и за крај имавме DJ.

А да, ќе заборавев – среќа на лотаријата на #МудростиРадости донесе GP кој на сцена ги извлекуваше среќните добитници а богами и многу други усреќи со тоа што им дозволи да се сликаат со него.

Image may contain: 2 people, people smiling, people standing

Значи, забава имаше за сите возрасти: Пинг понг маса, Тркало на среќата, art & craft корнери, добро познатите игри “Брза географија” и “Бесилка”.. Ви викам дека сме ТОП!

 

Image may contain: one or more people and people sitting

Еве и јас бев таму, рамо до рамо со моите колеги од Банка волонтиравме и им помагавме на посетителите, на децата, на родителите да си поминат креативно, забавно и пријатно. Нема да кријам добив мнооогу добри идеи за моите идни ракотворби од децата со кои работев 🙂

Една од најубавите работи за мене кај овие наши настани (#ВозиПравоВозиЗдраво, #СонувамеМенуваме и сега #МудростиРадости) е тоа што имам прилика да се дружам со колегите, да правам нешто несекојдневно, корисно за општеството и да им помогнам на посетителите да уживаат и да си поминат безгрижно и весело. Па нема нешто послатко од детенце кое ти го кажува најмилозвучното „благодарам“ и си заминува со огромна насмевка.

 

Па така за крај, иако веќе школската година е почната, на сите ученици и родители, им посакувам возбудлива и интересна година, исполнета со позитивни предизвици. Се надевам дека кога вака како мене ќе „пораснат“ ќе се потсетуваат на школските денови како пријатно и опуштено време кога можеше да се игра, да се учи, да се пее, да се заљубува и да се шета и да се….оооок, ај да не западнам во депресија сега 😀

 

Сликите од настанот може да ги видите на овој линк – а имаме и cool видео.

П.С. не заборавајте да не следите на ФБ за да бидете во тек за следниот наш настан 🙂

 

Дочитување 🙂

Симона

Симона

Дирекција за административни работи од областа на човечки ресурси

Збор, два, три
Насмеан креативец, фриленсер и fashion addict.
Симона

Напиши коментар

Мора да бидеш најавен за да коментираш. НАЈАВИ СЕ

Напишете коментар